TARİHÇE

EGSD- Ege Giyim Sanayicileri Derneği Kasım 1992 yılında sektörün önde gelen 30 girişimcisinin önderliğinde kurulmuştur. Derneğin açılışı dönemin Başbakanı Sn.Süleyman DEMİREL’in katılımlarıyla yapılmıştır.

Kuruluşunu takiben üye kayıtlarını hızlandırma yanı sıra Derneğin kurumsallaşma çalışmalarıyla faaliyetlerine başlamıştır.

Sektörel sivil toplum kuruluşu olan EGSD’nin üyeleri Hazır Giyim Konfeksiyon sektörleri ve bu sektörün tedarikçisi firmalardan oluşmaktadır. Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin bir diğer özelliği de bünyesindeki geniş yelpaze ile sektörün farklı dallarında faaliyet gösteren firmaları kaynaştırmasıdır. Üyelerin hizmet alanları ; konfeksiyon imalatı, ihracatı ( örme –dokuma ) , iç piyasa ,yan sanayi ,kumaş , aksesuar , makine , organik üretimi , gelinlik – abiye , damatlık firmaları, tasarım ile gerçekten çok renkli bir yapıya sahip olan EGSD her zaman yeni bir oluşumu yaratma niteliğine sahiptir.

1995 yılında EGSD önderliğinde kurulan Ege Giyim San. Arsa Yapı Kooperatifi 2002 yılında Buca’da ilk Sektörel İhtisas Organize Sanayi Bölgesi – BEGOS’u kurmuştur. Müteşebbis Heyetinde yer aldığı BEGOS’ta 140 Fabrika alanı tahsis edilmiştir. EGSD’nin Buca İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde 6.591 m2 arsası bulunmaktadır.

Üyelerimizin ulusal ve uluslar arası rekabet gücünü arttırabilmek üzere eğitimler verilmekte ; dünya pazarlarındaki gelişmeleri incelemek üzere teknik geziler ve yurt dışı fuarlara katılım/ ziyaret organizasyonları yapılmakta; yeni müşteri ve Pazar bulabilmek için yabancı alım heyeti ve yurt dışı ziyaretler düzenlemektedir.Üyelerin koleksiyon hazırlığına yardımcı olmak üzere geçmiş yıllarda dönemsel olarak Trend kitapları hazırlanmıştır.

EGSD’nin girişimleri ve destekleri ile 2007 yılında İZFAŞ ile yaptığı toplantılar sonucu İzmir’de sektörümüzün güçlü dallarından Gelinlik Abiye ve Damatlık üreticilerine yönelik IF Wedding Fashion düzenlenmektedir.

Üniversite Sanayi İşbirliği çerçevesinde E.Ü Tekstil Mühendisliği, E.Ü Emel Akın Meslek Yüksek Okulu;  D.E.Ü Tekstil Mühendisliği D.E.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi- İzmir Ekonomi Üniversitesi vb okullar ile ortak çalışmalar , sohbet toplantıları yapılmaktadır.

Sektörle ilgili gelişmeler hakkında Hükümete ve ilgili makamlara rapor ve görüşler iletmektedir.

Derneğimiz ; geçtiğimiz dönem Başkanlığını yaptığı Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonunun kurucu üyelerinden olup, bu dönem  Başkan yardımcılığını   görevini sürdürmektedir.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Dünya Hazır Giyim Federasyonu – IAF üyesidir.

TMHGF – TÜRKİYE MODA VE HAZIR GİYİM FEDERASYONU

Derneğimizin de kurucu üyeleri içinde olduğu ve Tekstil ve hazır giyim sektöründen 13 derneğin bir araya gelerek kurduğu Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Kasım 2007 de resmen faaliyete geçmiştir.

Bu dönem , TMHGF üyesi 24 sektörel Dernek, yaklaşık 6.500 üye firma bulunmaktadır. Derneğimiz Başkan Yardımcılığı ve Ege Bölgesi Koordinatör Derneği görevlerini yürütmektedir.

EGSD PORTAL ÜYE İLANLARI
MİNİ ANKET
IF Wedding Fashion Fuarı’da hangi pazarı hedefliyorsunuz?
Anket Sonuçları
© 2019 EGE GİYİM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ
Tel: +90 (232) 446 46 93
Neo Tasarım Hizmetleri